« diğer program podcastleri için tıklayınız

Güçlü, Mutlu, BaşarılıNTVRadyo'nun Kadınlar dizisi Osmanlı'dan Cumhuriyet'e bilimde, kültür-sanat alanında "Yol Açan Kadınlar" ve "İz Bırakan Kadınlar"ın yanı sıra Girişimci Kadınların İlham Veren Hikayeleri'yle devam ediyor.

Yol Açan Kadınlar'dan Prof. Muazzez İlmiye Çığ, Betûl Mardin, Prof. Nermin Abadan Unat ve Prof. Gülten Kazgan bölümleri, hikayelerini kendilerinden, sevdikleri şarkılar eşliğinde dinlemek açısından önemli.

İz Bırakan Kadınlar'dan Gülriz Sururi ve Muhterem Nur ölmeden kısa bir süre önce bu dizi için hayatlarını NTVRadyo’ya anlattılar. Yazar ve bir dönemin çok satan romanlarının çevirmeni Nihal Yeğinobalı yine ölümünden kısa süre önce bu dizi için hayatını NTVRadyo’ya anlatan isimlerden.

Yaşayan değerli kadınlar Suna Kan, Çiğdem Kağıtçıbaşı, Ayla Erduran, Nedret Güvenç, Nesrin Sipahi, Lale Belkıs, Nesrin Olgun, Sema Özcan kendi hikayelerini anlattılar.

Elbette çok sayıda önemli/değerli kadın var; ancak biz bu diziye işini artık yapmayan kadınları almayı tercih ettik. Bu kapsamda son olarak Türk sinemasının sultanı Türkan Şoray da “sinemayı artık bıraktım” dediği için “İz Bırakan Kadınlar” arasına girdi; kendi hikayesini anlattı.

Hayatta olmayan kadınları ise onları en iyi anlatabilecek akademisyen ve araştırmacıları bulduk, anlattırdık: Alanlarında ilk ve iz bırakan kadın olarak neler yaşadılar, çalışmaları özel hayatlarını nasıl etkiledi, hayalleri, hayal kırıklıkları neydi? Her kadının hikayesine eşlik edecek şarkı / müzik ne olabilirdi?

Böylece Halide Edip Adıvar'dan sahneye çıkan ilk müslüman kadın Afife Jale'ye, Cahide Sonku'dan ilk kadın astronom Nüzhet Gökdoğan'a, kadın hareketinin öncülerinden olan ve 1913 yılında yayınlanan ilk kadın dergisi "Kadınlar Dünyası"nın kurucusu ve sahibi Nuriye Ulviye Mevlan Civelek'ten ilk Türk kimyager ve Madam Curie'nin öğrencisi Remziye Hisar'a...

Paris Pişmiş'ten Zabel Yaseyan'a, Yıldız Kenter'den Safiye Ayla’ya, Belgin Doruk’tan Adile Naşit’e, Adalet Cimcoz’dan Esengül’e, Mina Urgan’dan Peruz Hanım’a, Didem Madak'tan Bedia Muvahhit'e, Neriman Köksal'a, Tomris Uyar’dan Tezer Özlü’ye, Sevgi Soysal’a, Pakize Tarzi'den Mualla Özbek'e, Bergen’e nice kadının hikayesiyle NTVRadyo'da Bilimde, Kültür-Sanat alanında #Kadınlar başlığında önemli bir sesli arşiv oluştu.  

Kadınlar dizisinin üçüncü bölümü ise; Sıfırdan, kendi sermayesini kuran, kendi emeğiyle yola çıkan, işini kuran yaratıcı-girişimci kadınlar. Bu bölümde onların ilham veren hikayelerini dinleyin.

Söyleşileri Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nden sosyoloji bölümü doktora öğrencisi Nacide Berber yaptı, NTVRadyo'nun editör-spikeri Aynur Altunkaş ve Prodüktör Cengiz Saral yayına hazırladı.

Kendisine yol arayan, hayal kuran kadınlara ve kız çocuklara ilham vermesi dileğiyle...

Yol Açan Kadınlar’ı buradan dinleyebilirsiniz 

İz Bırakan Kadınlar’ı buradan dinleyebilirsiniz