« diğer program podcastleri için tıklayınız

Doğa Takvimi 2018

GÜNLÜK PROGRAM

  •  “Ekini biç, görünce gökte Pleiad yıldızlarını, Atlas kızlarını / Görünmez oldukları zaman da ek toprağını / O yıldızlar kaybolur kırk gün kırk gece / Ama yılın çarkı durmaz döner / Ve insanlar bilemeye başlayınca oraklarını / Gözükürler yeniden gökte.”

Hesiodos’un takvimi, halk takvimi, yerel takvim...

Tarım, balıkçılık, ticaret, deniz yolculuğu doğa olaylarına, gökyüzü hareketlerine göre düzenlendi, o tecrübe nesilden nesile aktarıldı.

NTVRadyo’da ikinci yılına giren Doğa Takvimi’nde Anadolu’daki tecrübeyi dikkate alarak zemheri ayazından kırlangıç fırtınasına, deniz kaplumbağalarının yumurtlama zamanından ayıların kış uykusuna yatmasına Anadolu takvimini gün gün veriyor; “Kork aprilin beşinden, öküzü ayırır eşinden” gibi sözleri aktarıyoruz.

Ayrıca nesli tükenen hayvanların durumundan denizlerdeki plastik kirliliğine doğadan güncel notları duyuruyor; balıkların yasal avlanma boyunu, mevsiminde sebze-meyve yemeyi vurguluyor, apartman tarımı yapan ya da yapmayı düşünenlere pratik bilgiler aktarıyoruz. Dünya Yürüyüş Günü, Uluslararası Deniz Temizliği Günü gibi evrensel günleri de unutmuyoruz.

NTVRadyo Programcısı Nacide Berber bilenlere danışarak, Doğal Hayatı Koruma Vakfı, Buğday Derneği, TEMA Vakfı ve doğa derneklerinden, Sinek Sekiz yayınlarından ilham alarak hazırlıyor Doğa Takvimi’ni. Ayrıca başından bu yana görüşleriyle destek veren, teşvik eden Defne Koryürek'e sonsuz teşekkürler.