« diğer program podcastleri için tıklayınız

Doğa Takvimi 2019

GÜNLÜK PROGRAM

  •  “Ekini biç, görünce gökte Pleiad yıldızlarını, Atlas kızlarını / Görünmez oldukları zaman da ek toprağını / O yıldızlar kaybolur kırk gün kırk gece / Ama yılın çarkı durmaz döner / Ve insanlar bilemeye başlayınca oraklarını / Gözükürler yeniden gökte.”

Hesiodos’un takvimi, halk takvimi, yerel takvim...

Tarım, balıkçılık, ticaret, deniz yolculuğu doğa olaylarına, gökyüzü hareketlerine göre düzenlendi, o tecrübe nesilden nesile aktarıldı. 

NTVRadyo’da 1 Ocak 2018'de başlayan Doğa Takvimi’nde Anadolu’daki tecrübeyi gün gün aktarıyoruz, Anadolu'dan ve dünyadan güncel bilgiler ekliyoruz.
Zemheri ayazından kırlangıç fırtınasına, "karakancolos cini", "aprilin 5'i" gibi hava olayı hikayelerini ve yerel deyişleri gün gün duyuruyor, yanı sıra turşu kurma, salça yapma, odun kesme, ekme-biçme dönemi ve balık notları veriyor; doğadaki işaretlerden hava durumunu tahmin etme bilgilerini aktarıyoruz.

Doğal hayatın korunması, hayvanlar, bitkiler, sağlıklı beslenme de Doğa Takvimi'nin öncelikli konusu. Nesli tükenen hayvanların durumundan denizlerdeki plastik kirliliğine, balıkların yasal avlanma boyu, mevsiminde sebze-meyve yemenin önemi, apartman tarımı yapanlar için pratik bilgiler, kuş sesleri, yabani hayvanlardan ilginç notlar Doğa Takvimi'nde bulunuyor. Elbette Dünya Yürüyüş Günü, Uluslararası Deniz Temizliği Günü, Arı Günü gibi evrensel günleri de unutmuyoruz.

NTVRadyo Programcısı Nacide Berber bilenlere danışarak, Doğal Hayatı Koruma Vakfı, Buğday Derneği, TEMA Vakfı ve doğa derneklerinden, Sinek Sekiz yayınlarından ilham alarak hazırlıyor Doğa Takvimi’ni. Ayrıca başından bu yana görüşleriyle destek veren, teşvik eden Defne Koryürek'e sonsuz teşekkürler.